Меркел денеска во Тирана на состанок со лидерите од Западен Балкан

1 min read

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја продолжи својата посета на Западен Балкан денеска во Тирана, каде што ќе има билатерална средба со албанскиот премиер Еди Рама, со кого ќе разговара за билатерални и економски прашања, како и за приближувањето на земјата кон Европска унија.

Канцеларката ќе присуствува потоа на ручек со премиерите на сите земји од Западен Балкан, на кој главна тема ќе биде регионалната соработка, по што ќе следи прес -конференција.

Пред враќањето во Берлин, Ангела Меркел ќе има билатерални средби со шефовите на владите на Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија и Косово, соопшти германската амбасада во Тирана.

Советот на министри на Босна и Херцеговина објави дека на состанокот на Ангела Меркел со лидерите на Западен Балкан ќе присуствува претседавачот Зоран Тегелтија, кој потоа ќе има билатерална средба со германската канцеларка.

Кабинетот на премиерот на Црна Гора објави дека Здравко Кривокапиќ ќе отпатува за средба во Тирана.

„Темата на заедничкиот состанок со лидерите на земјите од Западен Балкан ќе биде регионалната соработка и нејзиното подобрување”, се вели во соопштението.

Германската канцеларка вчера беше во посета на Србија.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 14 септември: Ве очекува финансиска добивка

Следно

Норвешката премиерка го призна поразот на парламентарните избори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian