Маорите бараат промена на името на државата Нов Зеланд

1 min read

Новозеландската партија на староседелци Маори покрена петиција за промена на името на државата во Аотеароа те Рео Маори, барајќи сите оригинални обележја на Маорите да бидат вратени во следните пет години.

„Одамна помина времето Те Рео Маори да се врати на своето место и да го обнови првиот официјален јазик на оваа земја. Ние сме полинезиска земја – ние сме Аотеароа и тоа е името што ќе ја обедини, а не да ја подели нашата земја. Нов Зеланд е холандско име, а не маорско”, велат лидерите на партијата Маори, Равири Ваитити и Деби Нгарева-Пакер, во соопштението со кое се отвора петицијата, пренесува лондонски Гардијан.

Петицијата исто така ја повикува владата „да ги идентификува и официјално да ги врати оригиналните имиња на Те Рео Маори за сите градови и градови низ земјата” во следните пет години и да го заврши процесот до 2026 година.

Тие потсетуваат дека бројни влади, една по друга, „наметнаа колонијална програма во образовниот систем”, што доведе до распространето губење на маорскиот јазик и посочија дека само 20 проценти од граѓаните течно зборуваат маорски.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Меркел во Србија ги означи стратешките приоритети

Следно

МЕЃАШИ: МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian