Груевски: Националистичката реторика на Села ги натера симпатизерите на ВМРО да го мразат

1 min read

Поранешниот премиер Никола Груевски го обвини претседателот на АСХ, Зиадин Села, дека преку неговата националистичка реторика кон Македонците, нарекувајќи ги варвари и дојденци, дивјаци и неверници, на 27 април 2017 година, избувна гневот на народот., Односно поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ и нека се случи она што се случи, пишува opinionhqip.live

Во текот на оваа изјава, Груевски рече дека му е жал за она што му се случи на Села, но во ниту еден момент не се извини. Тој дури објави обвинувања дека токму Села ја испровоцирал ситуацијата на 7 април 2017 година.

„Многу ми е жал и сочувствувам со она што се случи со Зиадин Села и веројатно не е вистинскиот момент, но вие ме провоцирате да ве потсетам и да ве замолам да размислите чија реторика ја запали масата? Но, да размислиме добро чија реторика ги запали масите изминатите денови и недели? „Кој рече дека Македонците немаат корени, дека не биле Македонци пред 100 години, не ги споменувајте сите изјави!

ИЗВОР: opinionhqip.live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

ВИДЕО+ФОТО | Цеца блеска во креација на македонскиот дизајнер Златко Јовановски: Пејачката препуштена на имагинацијата на „JZJ“

Следно

Скандал / Кандидатот на Алернатива за Чаир Беким Сали го паркира автомобилот на тротоар (ФОТО)

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian