Браво за Ѓорѓи Кузмановски: На 80 години не се откажува од моторот, помина 300 километри, а ќе вози додека е жив!

1 min read

250 мотоциклисти од земјава и од странство беа дел од релито „Независност 2021“, кое се возеше низ земјава во изминатите три дена. Оваа година Ѓорѓи беше најстариот учесник на релито, како што вели тој, ќе учествува додека е жив.

– Беше одлично, и јас и релито, драго ми е што успешно го поминав релито. Задоволен сум поради себе, ова е надополнување на мојот успешен живот во спортот. Би сакал да испратам порака до сите повозрасни личности, да бидат активни, годините се само бројка, бидејќи ќе бидат поздрави и поубав.

Кузмановски вели дека е пензионер во поодминати години, но е многу активен на многу полиња и во општествено-спортското живеење, во физичката активност, моторите и велосипедите.

– Без размислување учествував повторно во релито за Независноста на Македонија. Возевме 300 километри. Тргнавме на 3-ти sептември од Скопје, возевме по автопат до Штип, па преку Македонска Каменица, Делчево, Берово, преку Огражден, Струмица и Дојран. На 4-ти ја почнавме втората етапа имавме две искачувања…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Страотна несреќа во Србија, автомобил вклештен во „сендвич“ меѓу шлепер и автобус

Следно

Главниот обвинител на Хаити бара за убиството на претседателот да биде осуден премиерот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian