Борел: Русија сака да ја подели ЕУ

1 min read

Русија сака да ја подели Европската унија преговарајќи само со одредени членки, на што треба да одговори со единство, изјави денеска министерот за надворешни работи на Европа, Жозеп Борел, на пленарната седница на Европскиот парламент.

„Нашето единство треба да биде најголемото богатство во односите со Русија. Сакаат да не поделат, не им е грижа за Европската унија“, рече Борел во расправата со европратениците за односите ЕУ-Русија.

Тој смета дека Русија сака да разговара со земјите -членки поединечно и само со одредени, „со оние што се важни”.

„Русија секогаш се обидува да ја подели Европската унија, а Унијата како одговор мора да остане обединета. Верувајте ми, тоа не е секогаш лесно“истакна тој.

Шефот на европската дипломатија смета дека состојбата на европско-руските односи е „потешка од кога било” и дека „де факто нема вистинска комуникација”.

„Сепак, Русија е сосед на ЕУ и важен глобален играч, затоа е потребна нова стратегија за да се направат односите со Русија помалку конфликтни, попредвидливи и постабилни. Таа стратегија не смее да подразбира откажување од поддршката за руското граѓанско општество, бидејќи поддршката на демократијата е еден од главните приоритети на ЕУ“ истакна Борел

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славчо Попоски прогнозира: Жешко, пожешко, најжешко, изгор… еве кога!

Следно

Таравари: Оставката на Филипче е готова работа, германските експерти да ги разгледаат сите модуларни болници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian