ВИДЕО: Илјадници нови автомобили погодени од бурата во Ванкувер, 6 години стојат на исто место

2 mins read

Илјадници автомобили погодени од зимската бура се паркирани на ливадата околу Ванкувер веќе 6 години. Тие не можат да се вратат на улица и никој нема идеја што да прави со нив.  

Во февруари 2015-та година, мраз бури го погодија брегот на Канада. Ледениот дожд и ветрот што дуваа и ја донесоа солената вода на океанот на копното, го отежна животот на илјадници жители. Исто така, дождовите оштетија речиси три илјади нови модели БМВ и Мини, складирани во пристаништето Халифакс по транспортот од Европа, пишува „Автомобил.ба“.  

Зимата помина, снегот и мразот се стопија, а автомобилите беа доставени до клиентите низ целата земја. Меѓутоа, во јули беше наредена услужна акција, според која сите 2.966 автомобили постепено беа пуштени во употреба.  

Производителот заклучи дека замрзнатата солена вода може да ги оштети електричните конектори, а оштетувањето на електричните кабли се смета за особено опасно, што може да доведе до исклучување на моторот при возење, што може да предизвика несреќи. 

Покрај тоа, солената вода може да ги оштети управувачките компоненти. Сепак, никој не презеде обврска да ги поправи деловите оштетени за време на невремето. На крајот, со одлука на БМВ Канада, автомобилите беа повлечени од употреба.  

Компанијата беше загрижена за можни дефекти во електричните системи и скратувањето на животниот век на производот, што може да има негативно влијание врз имиџот на брендот.  

Сопствениците погодени од овој проблем ги вратија своите автомобили, добија замена и чекаа производство на нови копии според нарачаните спецификации. Три илјади спорни автомобили беа паркирани на ливада во близина на Ванкувер. И се чини дека и денес се таму.  

Имено, на интернет се појави видео на кое се гледаат дел од автомобилите паркирани на земјиштето што припаѓа на аукциската куќа Адеса. Поради фактот што автомобилите се сметаа за опасни, тие не можеа да се вратат на улица. И се чини дека демонтирањето на 3.000 возила немаше никаква економска оправданост, така што никој немаше идеја што да прави со овој куп автомобили. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Канцеларката Меркел утре во Тирана

Следно

Илија Димитриевски ќе ја предводи советничката листа на СДСМ во Тетово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian