ВИДЕО+ФОТО | Ем-ти-ви награди: Бибер е изведувач на годината, а Оливија Родриго ја освои наградата „Поп-песна на годината“

3 mins read

Влегувајќи во 40-тата година од својата музичка кариера, Мадона и Ем-ти-ви видео-музичките награди имаат долго наследство и историја.

Церемонијата на доделување на Ем-ти-ви видео-музичките награди се одржа во неделата вечер, а спектакуларното шоу го отвори поп-иконата Мадона, која на сцената се појави пеејќи го својот хит „Вог“ од 1990 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MTV (@mtv)

Шоуто се одржа во Њујорк, во Бруклин, а воведните сцени ја прикажаа легендарната Мадона која излегува од жолто такси и се качува на сцената на доделувањето на наградите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MTV (@mtv)

Водителка на музичкото шоу беше пејачката Доџа Кет.

На црвениот тепих се појавија многу sвезди од светот на шоу-бизнисот, а главните награди ги однесоа Џастин Бибер, Оливија Родриго, Били Ајлиш, Лил Нас Икс, корејскиот бенд БТС.

Фото: Profimedia

Канадскиот поп-пејач Џастин Бибер е прогласен за „Изведувач на годината“. Примајќи ја наградата, Бибер истакна дека oвaа година не била лесна за никого поради пандемијата на коронавирусот, а особено ѝ се заблагодари на својата сопруга, Хејли Болдвин Бибер, со која се венча лани.

Фото: Profimedia

Соработката на Бибер со Гивеон и Даниел Цезар – „Peaches“, беше прогласена за најдобра „Поп-песна на годината“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MTV (@mtv)

Оливија Родриго ја освои наградата за „Поп-песна на годината“, а Лил Нас Икс ја доби онаа за „Видео на годината“.

Поважни награди: „Видео на годината“: „Montero (Call Me By Your Name)“ – Лил Нас Икс, „Уметник на годината“ е Џастин Бибер, „Песна на годината“ – „Drivers License“ на Оливија Родриго, „Најдобар нов изведувач на годината“ е Оливија Родриго, „Поп-песна на годината“ е „Рeaches“ на Џастин Бибер, во соработка со Гивеон и Даниел Цезар, „Хип-хоп песна на годината“ е „Franchise“ на Тревис Скот, со Јанг Таг и М.И.А., „Најдобра алтернативна музика и песна на годината“ е „My Ex’s Best Friend“ на Машин Ган Кели, „Ар-ен-би песна на годината“ е „Leave the Door Open“ на Бруно Марс, „Група на годината“- БТС, „Најдобра летна песна“ – „Butter“ на БТС, „Најдобра соработка“ – „Kiss me more“ на Доџа Кет и СЗА, „Најдобра латино песна“ – „Lo Vas A Olvidar“ на Били Ајлиш и Розалија…

Претходно

Во штипскиот регион комплетно имунзирано 60 % од населението

Следно

ФОТО | Пожар во Шпанија: Евакуирани шест градови, пожарот стигна до познато одморалиште

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian