Прванов: Бугарија со месеци функционира како да е претседателска држава!

2 mins read

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов, во интервју за 24 часа вели дека Бугарија со месеци е претседателска република. Тој вели дека таква неконтролирана моќ не смее да се дозволи.

-Имаме република со претседателски ситем со месеци! Тој има привремена влада, во која доминираат групи блиски до него во парламентот. Што е поголемо од оваа моќ? Дури станува и неконтролирано до одреден степен. Тоа не смее да се дозволи! , вели Прванов.

Тој е категоричен дека актуелниот претседател на Бугарија Румен Радев не може да игра улога на обединувач на нацијата затоа што ја држи страната на одредени партии во политичкиот спектар.

-Подигнатата тупаница е многу јасен знак за ова. Историјата може да одлучи дека ова е поуспешно. Дури и ако претпоставиме дека во едно време ова беше неопходен знак, но два парламентарни состави подоцна се продлабочуваат негативните процеси. И тука претседателот мора да биде активен, бидејќи луѓето очекуваат многу од него. Да се ​​биде активен во најширока смисла на зборот – како посредник кој ги надминува разликите и ќе помага да се формира голема и функционална коалиција. Не можам да кажам кој ќе биде во следниот парламент, имаме и претседателски избори, не знаеме како ќе излезе. Тоа ја комплицира ситуацијата, вели Прванов.

Прванов стравува дека „по Радев, кога и да биде тоа, може да дојде друг со уште поголеми амбиции, да биде уште поризичен државник. Значи, да не ја ставаме целата моќ во рацете на еден човек“.

Како и да е, Прванов е на мислење дека Румен Радев ги има сите шанси да освои втор мандат за претседател на Бугарија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Неколку жени самоволно се вратија на работа во Кабул

Следно

На КОП26 во Глазгов ќе се фаќа последниот воз за спас од глобалното затоплување

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian