Претседателката на Словачка го пречека папата Франциск, меѓу поклоните и полнач за електричен автомобил

1 min read

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова, утрово се сретна со папата Франциск во претседателската палата во Братислава.

Чапутова и Папата разговараа лице в лице во Златниот салон на претседателската палата, со помош на преведувач и наместо предвидените 15 минути, разговорот со Папата траеше подолго, пренесе агенцијата ТАСР.

Поглаварот на Римокатоличката црква се сретна и со најблиските членови на семејството Чапут, кои симболично му подарија леб и мед.

Претседателката на Словачка, исто така, му даде полнач за електричен автомобил, медицинска опрема за Ватиканскиот фонд, кој им помага на најсиромашните земји во светот во борбата против коронавирусот.

По официјалната церемонија за добредојде, Папата и претседателката ќе одржат јавен говор на кој ќе присуствуваат 500 гости од сите сфери на политичкиот и општествениот живот.

Папата до 15 септември е во посета на Словачка, а покрај Братислава, ќе ги посети и градовите Кошице, Прешов и Шаштин.

Предвидено е да се сретнат со претставници на локалните заедници, како и еврејските и ромските заедници, а голема миса ќе се одржи во Сашина.

 

Извор: ТАСР

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Температурите до 35 степени, кон крајот на неделата услови за пороен дожд

Следно

Квалификации за СП: Списокот на фудбалерки за првите мечеви со Англија и Австрија

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian