Песков: Нема да има средба Путин-Зеленски ако тема на разговорите е Крим

2 mins read

Средба меѓу претседателите на Русија и Украина Владимир Путин и Владимир Зеленски е невозможна доколку Киев планира да го постави прашањето за тоа кому припаѓа Крим, соопшти денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

– Не, (дискусијата за Крим) е невозможна со таква формулација на прашањето. Едноставно, дискусија за Крим не е можна. Затоа, таквата формулација всушност ја доведува во прашање хипотетичката можност за одржување на таков состанок, рече Песков , коментирајќи ги плановите на Киев.да разговара за прашањето за припадноста на Крим при евентуални разговори.

Песков додаде дека Путин нема да разговара за војната и мирот во Донбас со својот украински колега, бидејќи Москва не е страна во конфликтот.

„Апсолутно не”, рече портпаролот на Кремљ на прашањето за подготвеноста на Путин да започне дијалог со Зеленски на оваа тема. „Факт е дека не можеме да разговараме за прашањето за внатрешниот украински конфликт. Русија не е страна во овој конфликт. Ништо не се сменило, го повторивме ова многу пати на различни нивоа “.

Песков истакна дека темата за конфликтот во источна Украина може да се разговара со Киев „само од гледна точка на спроведување на одредбите од сетот мерки од Минск, апсолутно јасно напишани на хартија”.

Портпаролот на Кремљ рече дека средбата на лидерите на двете земји е можна доколку се разговара за имплементација на договорите Минск-Киев, договорите за самитот во Париз и билатералните односи.

Претходно, портпаролот на Зеленски, Сергеј Никифоров изјави дека претседателот на Украина е подготвен во секое време да се сретне со Путин за да разговара за прашањето за териториите што не се под контрола на Киев, вклучително и прашањето за Крим.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Како ќе изгледа образованието на жените во Авганистан?

Следно

Започната, па запрена „акција“ за поддршка на директорот Бесими

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian