Обвинителството покренало истрага за сите модуларни болници

1 min read

Основното Јавно обвинителство за организиран криминал и корупција – Скопје покренало истрага за сите модуларни болници во земјава, дознава „Слободен печат“.

Од наши лекарски извори дознаваме дека ниту модуларната болница во Велес нема технички прием за работа со пациенти. И таа, како и сите модуларни болници, е изградена врз основа на посебен закон според кој обврска за технички преглед на готовиот објект нема. За готовите објекти било вршено само примопредавање.

-Во интерес на истрага покрената од Основното Јавно обвинителство не сме во можност да дадеме било какви информации во врска со модуларната болница во ЈЗУ Општа Болница Велес, стои во одговорот на нашето прашање дали болницата работи без технички прием.

Претходно и раководителот на ковид-центарот во Тетово информираше дека модуларната болница што  изгоре во пожарот е пуштена во употреба без технички прием, што е спротивно на тврдењето на Министерството за здравство дека модуларните болници се пуштени во употреба со уреден технички прием.

Модуларната болница во Тетово имала технички прием

Русковска ја бара целокупната документација за 19-те изградени модуларни болници

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Филмски фестивал во Венеција: „Златниот лав“ отиде во рацете на Одри Диван, најдобра актерка е Пенелопе Круз

Следно

МПЦ-ОА: Православните христијани на пописот да се изјаснат како православни христијани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian