Нови пожари во Калифорнија, повредени двајца пожарникари

1 min read

Пожарникарите постигнаа напредок во гаснењето на пожарот што избувна покрај автопат во Јужна Калифорнија и се прошири на околните ридови, но новиот пожар ги принуди жителите на северна Калифорнија да се евакуираат.

Пожарот избувна во саботата попладне во близина на Кастаик во северната област Лос Анџелес, објави денеска АП.

Со ветер до 25 километри на час, огнот лесно се прошири на сувите грмушки и зафати дел од автопатот, се прошири на повеќе од 800 квадратни метри.

Сообраќајна патрола во Калифорнија затвори дел од автопатот, додека авионите фрлија во пожар портокалова боја (хемикалија за гаснење пожари).

Двајца пожарникари се префрлени во болница за да се излечат од повредите од пожарот, изјави портпаролот на Националната шума во Анџелес, Ендрју Мичел.

Официјалните лица изјавија дека пожарот бил намален за 63 проценти во неделата, додавајќи дека пожарникарите го направиле овој потег преку ноќ, со помош на авиони и агресивна одбрана на копно, додаде Мичел.

Тој нагласи дека тимовите ќе користат поповолни временски услови за изградба на одбранбените линии, а причината за пожарот засега не е позната.

 

Извор: АП

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Заев: Не мислам дека целата Влада треба да си поднесе оставка поради несреќата во Тетово

Следно

А каде е новото парламентарно мнозинство на Мицкоски?!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian