Меркел во проштална посета на Србија

1 min read

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска попладне ќе допатува во Белград, каде ќе има средба со српскиот претседател Александар Вучиќ.

По посетата на Србија, Меркел ќе отпатува во Тирана, каде утре освен со албанскиот премиер ќе се сретне и со шефовите на владите на Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Косово.

Во Белград, Меркел ќе има повеќе средби на кои се очекува да стане збор за билатералните односи и Берлинскиот процес, посебно за иницијативата Отворен Балкан. Исто така се очекува да стане збор и за дијалогот Белград-Приштина и ситуацијата во БиХ, посебно по именувањето на Кристијан Шмит за нов висок претставник на меѓународната заедница.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

При голема експлозија, ниту ПП апарати ниту прскалки не можат да го изгаснат пожарот

Следно

Онлајн наставата е само формалност, многу училишта немаат технички услови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian