Израелската полиција пукала во Палестинец кој претходно забодел две лица

1 min read

Израелската полиција рани Палестинец кој бил застрелан откако нанел неколку убоди на две лица во козметичка продавница во Ерусалим, во близина на автобуската станица, соопштија израелските власти.

Повредите што ги добиле двете лица не биле сериозни, објавија од израелската медицинска служба Мејген Дејвид Адом.  

Напаѓачот бил застрелан од полицајка, објави Ројтерс, повикувајќи се на наводите на сведоци и полицајци. 

Тој бил пренесен во болница со сериозни повреди, изјави израелската служба за итни случаи, Зака. Инцидентот се случил неколку часа откако Палестинец се обидел со шрафцигер да прободе израелски војник на Западниот брег, соопшти војската, додавајќи дека и тој бил застрелан и пренесен во болница. 

Тензиите меѓу Израелците и Палестинците повторно се зголемија откако шестмина палестински затвореници неодамна избегаа од строго чуваниот затвор Гилбоа во северен Израел, а четири од нив подоцна беа заробени. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Три врвни имиња ја почнаа последната сезона во француската лига

Следно

Официјално: Браќата Кевин и Оливие Њокас нови играчи на Вардар 1961

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian