Единственото преживеано момче при пад од жичара во Италија, пребегнало во Израел

2 mins read

Властите во Италија покренаа истрага откако момчето, единственото преживеано од несреќата на жичарата во мај оваа година, неговиот дедо го одведе во Израел

Родителите на Еитан Биран (6) Тал и Амит, неговиот помал брат Том (2) и другите баби и дедовци Барбара и Исак Коен се меѓу 14 -те загинати во несреќата.

Откако излезе од болница, момчето престојуваше кај својата тетка во Италија, меѓутоа, роднините од страната на неговата мајка во Израел бараат старателство над него.

Семејството на Еитан живеело во Италија неколку години пред несреќата, додека тетката на неговиот татко, Аја Биран-Нирко, добила старателство над него во јуни, пренесува Би-Би-Си.

Меѓутоа, во саботата, неговиот дедо по мајка, Шмулик Пелег, кој се пресели во Италија по несреќата и имаше право да го посети, го изведе надвор.

Потоа го одведе Ејтан од земјата со приватен авион, користејќи израелски детски пасош.

Израелските дипломати, пак, го потврдија неговото доаѓање во земјата.

Неговата тетка, со која престојуваше по напуштањето на болницата, рече дека дедо му дошол да го земе во саботата наутро, а договорот бил да го донесат дома на вечера.

Меѓутоа, откако тоа не се случи, таа го пријави случајот во полиција. Наводно, момчето има и италијански и израелски пасош.

Тетката на мајката на Еитан, Гали Пелег, поднесе барање за посвојување во август, тврдејќи дека момчето е заложник во Италија.

„Не го киднапиравме Еитан, го донесовме дома“, рече таа во неделата за израелското радио 103ФМ.

Таа рече дека родителите на момчето сакале да се вратат во Израел пред несреќата.

Тетката на таткото на Еитан, сепак, ја опиша веста како „уште една трагедија за Ејтан“, објави италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Истрагата за причините за падот на жичарницата во Италија с still уште е во тек, но обвинителите веруваат дека сопирачките во жичарата биле намерно оневозможени.

Неколку лица од компанијата што управуваше со жичницата во моментов се под истрага за несреќата.

Извор: АП

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Стевановиќ: Одговорност за трагедијата во Тетово не треба да се бара кај министерот или кај управата на болницата, но истрага мора да има

Следно

Дванаесет зли луѓе

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian