ДЗС: Попишани вкупно 419 485 лица, 129 614 домаќинства и 173 439 станови

1 min read

Вкупно 419 485 лица, 129 614 домаќинства и 173 439 станови се попишани во првите осум дена од пописот, објави денеска Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 192 538 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мурињо ги лажеше сите со денови пред натпреварот против Сасуоло

Следно

Неколку жени самоволно се вратија на работа во Кабул

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian