Бузалковски е БМУ европски шампион во брзински мотоциклизам

1 min read

Изминатиот викенд се организираа последните две трки во рамките од БМУ Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам во повисоката класа од 600 кубни сантиметри.

Христијан Бузалковски од „71 Теам“, македонскиот натпреварувач триумфираше на двете трки и на тој начин ја обезбеди својата втора БМУ европска титула.

Иако имаше тешка сезона со падови и проблеми на крајот Бузалковски ја оствари своката цел, оствари и најбрз круг во неговата класа.

Имаше проблеми со моторот и неколку падови, на крајот без никаква грешка, на најдобар можен начин дојде до триумфот.

И на двете трки стартуваше од второто место, но веднаш уште од почетокот стекнуваше предност пред второпласираниот мотоциклист.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

А каде е новото парламентарно мнозинство на Мицкоски?!

Следно

Над 300.000 луѓе во Велика Британија ги прекршиле карантинските правила

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian