Вардар со „лесен тренинг“ пред ЛШ, Пролет славеше над Металург

1 min read

Денеска започна новата сезона во најсилното ракометно првенство во Македонија, еден од фаворитите за титулата Вардар 1961 имаше успешен старт со убедлива победа над Скопје 2020 со резултат 48:24.

„Црвено-црните“ победнички ќе влезат во новата сезона од Лигата на шампионите, следната седмица кога гостуваат во Норвешка кај Елверум.

На денешниот дуел најефикасни во победничките редови беа Дибиров и Талески со по седум голови, а еден помалку Георгиевски. На спротивната страна пет погодоци запиша Чакалиќ, а четири Василевски.

Т. Пролет триумфално ја стартуваше новата суперлигашка сезона откако славеше на гостувањето против Металург со 22:24.

Домаќините настапија без странските засилувања од летово, а Т. Пролет знаеше како да го искористи тоа и благодарение на цврстата одбрана успеа да стигне до победата.

Пејовиќ и Голубовиќ со по пет погодоци беа најефикасни во таборот на Т. Пролет, а во екипата од Автокоманда Хорват забележа седум голови, еден помалку Петров.

Во другите средби Охрид со 29:24 беше подобар од Тиквеш, Е. Пелистер со истиот резултат триумфираше над Е. Пелистер 2, потоа скопски Бутел минимално со 28:27 го совлада Прилеп, а Струга како гостин го надигра Радовиш (19:22).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мицкоски не ја признава оставката на Филипче, бара да ја достави во Собранието

Следно

ВИДЕО | Наташа Беквалац никогаш не изледала подобро: Пејачката настапи во провакативен фустан

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian