Палестинци трета ноќ по ред го ракетираат југот на Израел

1 min read

Палестинците вечерва истрелаа ракета од појасот Газа кон југот на Израел, објави израелската армија.

Ова е трета последователна ноќ кога Палестинците го гаѓаат југот на Израел, објави „Тајмс оф Израел“.

Сирени за предупредување од ракетни напади се слушнаа низ израелските заедници во близина на границата со Газа, како и во Сдерот, па илјадници луѓе потрчаа да најдат засолниште.

Тројца Израелци се полесно повредени додека се обидувале да избегаат, соопштија лекари.

Ракетата била пресретната од ракетниот одбранбен систем „Железна купола“, соопшти израелската армија.

Како и во претходните две ноќи, ниту една палестинска група јавно не ја презеде одговорноста за ракетните напади.

Израел изведе воздушни напади врз цели на Хамас во петокот и саботата по ракетните напади, бидејќи смета дека таа милитантна група е одговорна за ракетните напади од Газа.

Портпаролот на Регионалниот совет, Шар Ханегев, изјави дека нема жртви во таа област, ниту пак има материјална штета од ракетите.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФБИ откри тајни документи за нападите на 11 септември: Откриено кој им помогна на терористите

Следно

ВИДЕО: Каква завршница во Рим, Жозе Мурињо во делириум во неговиот 1000 меч

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian