Меркел утре на посета во Белград, а задутре во Тирана

1 min read

Германската канцеларка Ангела Меркел утре ќе допатува во Белград каде ќе разговара со српскиот претседател Александар Вучиќ, а во вторник во Тирана ја завршува европската турнеја, каде ќе има средба со премиерот Еди Рама. На средбата во Тирана ќе присуствуваат и шефовите на владите на Северна Македонија, Косово и Босна и Херцеговина, пренесува Бета.

Африм Красниќи од Институтот за политички студии во Тирана за Бета изјави дека посетата на највлијателната германска политичарка е многу поважна за Западен Балкан во целина отколку за самата Албанија.

– Таа го обновува интересот и го враќа Западен Балкан како приоритет за Германија и ЕУ, особено по тенденцијата на ЕУ и САД, во последните години, да се повлечат од овој регион. Исто така, доаѓа како одговор на бранот критики и скептицизам во регионот кон стратегијата за проширување на ЕУ. Германија го поддржува отворањето на преговорите за ЕУ ​​со Албанија и Северна Македонија, а Меркел инвестираше во приближувањето на ставовите во рамки на ЕУ на тој план, рече Красниќи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ДЗС: До вчера попишани над 300 000 граѓани, пописот продолжува со посакуваниот интензитет

Следно

Спасовски во Охрид ги отвори Синдикалните игри и средби на претставниците на Македонскиот полициски синдикат

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian