Лукашенко: Планираме да купиме оружје од Русија за милијарда долари

1 min read

Белорусија планира да купи оружје од Русија за милијарда долари, меѓу кое потенцијални резерви на ракетниот систем С-400, пренесува ТАСС.

Белорускиот претседател  Александар Лукашенко изјави дека ќе бидат набавени околу 10 авиони и неколку десетици хеликоптери.

На неодамнешната средба на Лукашенко со рускиот претседател Владимир Путин во Кремљ беше посветено големо внимание на прашањата за одбраната и безбедноста.

ВИДЕО: Путин и Лукашенко пак се договараа како да се обединат Русија и Белорусија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скоро цел меч за Чурлинов, Шалке се враќа на победничките патеки

Следно

Мото ГП: Бањаја со првенец во Арагон во дуелот со Маркез

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian