Градоначалничката на Париз се кандидира за претседател на Франција

2 mins read

Градоначалничката на Париз, Ан Идалго, е кандидат за претседателските избори во 2022 година. Таа денеска официјално го соопшти тоа, „понизно”, според нејзините зборови од Руан, градот на младиот социјалистички градоначалник Никола Мајер-Росињол, кој важи за близок до неа, пренесува Франс 24.

Руан е идеално место за илустрирање на индустриската реконверзија преку еколошка транзиција, што ќе биде една од централните теми на нејзината кампања. Руан, исто така, овозможува да се даде „национална димензија” на нејзината кандидатура, за да се одговори на обвинувањата за „паризијанизам”, што и се прави бидејќи е на чело на главниот град од 2014 година.

„Мораме повторно да го измислиме нашиот француски модел ослабен од овие повеќекратни кризи, потврди кандидатката, потврдувајќи дека сака да се врати „почитта” и единството на земјата. Од редовите на Социјалстичката партија, исто така, посочи дека таа сака „да им понуди иднина на сите деца” и „да изгради поправедна Франција”.

„Петгодишниот мандат што завршува требаше да ги обедини Французите, но тој ги подели како никогаш досега. Мораше да ги реши социјалните проблеми, но ги влоши. Тој мораше да ја заштити нашата планета, тој му го сврте грбот на екологијата. Јас сум кандидат за да им обезбедиме иднина на нашите деца. На сите наши деца“, критикуваше социјалистичката кандидатка во нападот на Емануел Макрон.

Кандидатката на крајот додаде дека сака „да започне со ставање крај на презирот, ароганцијата, понижувањето на оние што знаат толку малку за нашите животи, но одлучуваат далеку од нас, секогаш, цело време, без нас”, решени да откачи се од париската слика што му ја лепат противниците. Грст од нив, блокирани зад бариерите неколку стотини метри подалеку, се слушнаа за време на нејзиниот говор мавтајќи со знак „Париз денес, утре Франција. Стоп за дивеењето “, мислејќи на кампањата во Париз за осуда на градежните зафати во главниот град.

Ан Идалго беше опкружена со дел од нејзиниот кампањски тим-градоначалници и парламентарци од цела Франција, како Матјо Клајн, градоначалник на Нанси, Стефан Трусел, претседател на Сена Сен Дени или претседателката од регионот Окситанија Карол Делга.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Иран продолжува со снимањето на нуклеарни постројки

Следно

Давитковски: Правилата се јасни, министерот му поднесува оставка на премиерот, не на спикерот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian