Скандал на претставувањето на Камавинга во Реал: Па тој е поцрн од оделото кое го носи

1 min read

Еден од најталентираните млади фудбалери, 18-годишниот Едуардо Камавинга во последните часови од летниот преден рок потпиша за Реал Мадрид, а на неговата официјална презентација се случи скандал кој го предизвика новинарка на шпанската државна телевијзија РТВЕ, Лорена Гонзалез.

Лорена Гонзалез заборави да го исклучи микрофонот и даде расистичките коментар поврзан со изгледот на новиот фудбалер на Реал Мадрид.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Real Madrid C.F. (@realmadrid)

Ова момче е поцрно од оделото кое го носи – беа зборовите со кои Гонзалез го навлече гневот на навивачите на Реал Мадрид и на јавноста.

Лорена и РТВЕ вернаш се извинија за коментарот на новинарката.
– РТВЕ се извинува поради коментарот и искрено жалиме поради тоа. Овие коментари не се став на телевизијата и ќе ги превземеме сите неопходни мерки“, стои во соопштението на РТВЕ.

Веднаш потоа се извини и новинарката.
„Кажав коментар за кој би сакала да се извинам на сите. Коментарот не беше малициозен и не содржи расистички или пежоративен призвук, а јас не сум расист за што многумина ме обвинуваат. Го разбирам осудите на социјалните мрежи, но навредите, заканите и линчот се противат со здравиот разум“, соопшти Лорена Гонзалез.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пристигнаа германските криминалисти да утврдат од што се запали модуларната болница во Тетово

Следно

Бајден ќе прими трета вакцина ама откако ќе стане достапна за сите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian