Повторно демонстрации во Франција против задолжителната вакцина и здравствената пропусница

3 mins read

Повторно саботни демонстрации ширум во Франција против здравствената пропусница и задолжителната вакцинација на дел од вработените кои се во директен контакт со јавноста, особено во здравствените установи, јави дописникот на МИА.

За оваа деветта сабота на протест против здравствениот премин, демонстрантите посочија дека ќе бидат побројни во Париз, каде што беа пријавени четири собири во префектурата.

Полицијата на почетокот на денот очекуваше присуство на 170.000 луѓе низ Франција, од кои 30.000 луѓе во Париз. Неколку дена пред стапувањето во сила на обврската за вакцинација за здравствените професии, тоа би било излив на мобилизација, по три викенди намалување на мобилизацијата.

Од пладне, беше пријавено импресивно распоредување на безбедносните сили околу Шанзелизе и Авенијата де Ваграм, каде што некои демонстранти беа одбиени од полицијата со солзавец.

Според демонстрантите кои објавија слики од полициска интервенција на социјалните мрежи, Хадама Траоре (агитатор близу до крајната левица,), еден од организаторите на денешните демонстрации (и автор на пријавата во префектурата ) беше уапсен од полицијата, силно исвирквана од демонстрантите.
На улиците, на асфалтот беа испишани пароли: „Здравјето не е бизнис”, поврзано со поранешниот министер за здравство Агнес Бузин, обвинета во петокот од Судот на правдата на Републиката, која ги истражува нејзините одговорности во управувањето со пандемијата на коронавирусот.

Во поворката, атмосферата беше електрична, додека тврдото јадро демонстранти користеа петарди или чадни бомби, со доста остри позиции . На многу поворки демонстрантите вееја знамиња на Норман, ројалистички или крајно левичарски, во иронична и празнична атмосфера.

Полицајците, особено оние на моторизираните бригади, беа исвиркувани од демонстрантите, кои интонираа пароли, оставајќи малку сомнеж за нивното расположението, како што е „ќе пукне”.

На социјалните мрежи во текот на денот, некои организатори на собирите се жалеа на прекин на голем број линии на метрото, според нив што го попречува пристапот на демонстрантите до париските поворки.
На друг собир што се движеше овој пат на десниот брег, демонстрантите фрлија уличен мебел врз полицијата, која одговори со солзавец, покривајќи ги со чад париските тераси на ниво на големите булевари.

Додека тензиите продолжуваа, други демонстранти почнаа да се собираат пред Државниот совет. „Оставка на Макрон”, „Рацете подалеку од нашите деца”, може да се слушнат од извиците на толпата. Учесниците, исто така, рекоа дека се загрижени за претстојните отпуштања за некои невакцинирани работници. Многу улициво Париз беа блокирани со водени топови.

На други место во Франција, многу собири беа во тек во саботата попладне против здравствената дозвола. „Агнес Бузин е само марионета. Таа ги почитува наредбите “, коментираа учесниците. Во провинциските градови, како во Нанси можеше да се забележи силно присуство на силите на редот, кои будно ги следеа демонтсрантите.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Одбојкарите Русија и Полска се први четвртфиналисти на ЕП

Следно

„Тиквеш”: Принудени сме да го прекинеме откупот на грозјето поради блокада од страна на поединци кои манипулирале со квалитетот на родот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian