Пеле сè уште е во болница по операцијата, но се чувствува добро

1 min read

Легендарниот бразилски фудбалер Едсон Арантес до Насименто Пеле се опоравува од операцијата на туморот на дебелото црево и веќе седум дена се наоѓа на интензивна нега. Лекарите порачуваат дека неговото опоравување се одвива според предвиденото.

На 80-годишниот легендарен фудбалер, туморот му е откриен при рутински лекарски преглед, по што веднаш е опериран. Лекарите од болницата „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло велат дека Пела опоравувањето на Пеле се одвива според предвиденото, но не прецизираа кога поранешниот фудбалер би можел да биде отпуштен од болница.

Туморот не е единствен проблем со здравјето за Пеле, бидејќи тој има проблеми со колкот и не може да оди без помош, додека неговото појавување во јавоста од почетокот на пандемијата на коронавирусот беше намалена.

Пеле речиси цела своја кариера ја помина во Сантос, а со бразилската репрезентација три пати беше светски шампион, во 1958, 1962 и 1970 година. Во кариерата има постигнато повеќе од 1.000 голови, а за „кариоките“ на 92 натпревари даде 77 голови.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Австралиската држава Квинсленд предупреди на можноста за „заклучување”

Следно

Белгискиот премиер е против задолжителна вакцинација

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian