Ѓоковиќ по пласманот во финалето го цитираше Коби Брајант

1 min read

Новак Ѓоковиќ утринава се пласира во своето 31 грен слем финале со што се израмни со Рожер Федерер.
Но, Ѓоковиќ не слави пред време, во финалето го очекува дуел со Данил Медведев кого го победи во февруари во финалето на Австралија Опен. Као што истакна Новак, изјавата на Коби Брајант кога ЛА Лејкерс имаа водство од 2:0 во победи во финалната серија во 2009 година, му помага да остане фокусиран.

Тоа е неговото познато интервју кога кажа: Зошто би бил среќен сега? Работата не е готова.
Коби беше некој на кого милиони спортсти и луѓе се угледуваа, тоа е ставот кој го имам и јас. Мотивацијата и возбудувањето се тука, можеби ги има повеќе од порано. Но, остана само уште еден меч – изјави Новак Ѓоковиќ по победата во полуфиналето над Александер Зверев во пет сета.

Ѓоковиќ на чекор до историја, се пласира во финалето на УС Опен и ќе игра за освојување на календарски слем

Медведев преку Оже-Алиасим за второ финале на УС Опен

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бајден ќе прими трета вакцина ама откако ќе стане достапна за сите

Следно

Австрија ги стави сите земји од Западен Балкан на „црвена листа“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian