ОАЕ создаде воздушен мост за помош на Авганистан

1 min read

  Обединетите Арапски Емирати воспоставија воздушен мост за да достават тони помош за Авганистан, откако контролата во земјата ја презедоа талибанците, изјави денеска оператор на аеродромот во Кабул, пренесува БГНЕС.

Богатите ОАЕ, близок сојузник на САД, е една од многуте земји во Персискиот Залив кои беа клучни домаќини за евакуациски летови за странци и Авганистанци, заедно со Катар, Кувајт и Бахреин.

„Од 3 септември …, владата на ОАЕ го активираше коридорот за воздушен мост за хуманитарна помош”, рече Ибрахим Моарафи, генерален менаџер и регионален директор на ГААК со седиште во ОАЕ, компанија која обезбедува копнени и безбедносни услуги во аеродром во Кабул од ноември 2020 година.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Роналдо се врати во Јунајтед со два гола,  конечно победа за Арсенал

Следно

Максим Димитриевски ја објави листата на кандидати за советници: Победуваме на 17ти октомври

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian