Истовремени претседателски и парламентарни избори во Бугарија на 14 ноември

1 min read

Бугарскиот претседател Румен Радев предмалку за време на посетата на бугарскиот град Плевен, на јавноста ѝ соопшти оти одлучил претседателските и парламентарните избори во земјата да се одржат истовремено на 14 ноември.

Причината за истовременото одржување на изборите, според Радев, е намалување на трошоците од државниот буџет.

Румен Радев ќе се обиде да добие втор претседателски мандат, а граѓаните на Бугарија по трет пат годинава ќе излезат на парламентарни избори затоа што ниедна од парламентарните партии не успеа да формира влада и го враќање мандатот кај претседателот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Торнадо го зафати италијанскиот остров Пантелерија, двајца загинати

Следно

11 септември во САД / ГРУБИ: Светот се промени пред 20 години на овој ден

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian