Бањаја му ја донесе 50. пол позиција на Дукати во Мото ГП

1 min read

Франческо Бањаја ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на Арагон и притоа успеа да го собори рекордот на патеката кој е стар шест години. Второ најбрзо време во квалификациите имаше Џек Милер исто така од Дукати, додека третопласиран е Фабио Квартараро од Јамаха.

Бањаја на овој начин му ја донесе 50 пол позиција на италијанскиот тим во Мото ГП класата.
Италијанецот победи во квалификациите со време од 1:46.322 минути, а во првиот стартен ред на утрешната трка покрај него ќе бидат Милер и Квартараро, додека во вториот се Марк Маркез, Хорхе Мартин и Алеш Еспаргаро.

Во втората квалификациска сесија учествуваа уште Мир, Пол Еспаргаро, Бастијанини, Зарко, Накагами и Брен Биндер.

На првото излегување на патеката доминираа возачите на Дукати, Бањаја прв извозе еден круг под 1:47 минути, а потоа Хорхе Мартин беше побрз, а потоа Квартараро покажа дека се наоѓа во одлична форма и дојде до првото место. Возачот ја Јамаха оствари време од 1:46.727 минути.  Но, потоа на патеката се појави Бањаја и кругот го извозе во време од 1:46.322 минути со што го собори рекордот на патеката кој шест години беше во сопственост на Марк Маркез.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Здравствените власти на Косово бараат одлагање на локалните избори, опозицијата е против

Следно

Здружение на лекари специјализанти: Се надеваме дека ќе продолжи соработката со министерот Филипче

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian