Утрово заврши изградбата на Северен тек 2

1 min read

 Изградбата на гасоводот Северен тек 2 утрово во целост е завршена, соопшти руската компанија Газпром, пренесува Ројтерс.

„На оперативниот состанок на Газпром утрово, претседателот на управниот одбор, Алексеј Милер соопшти дека во 8:45 часот по московско време, изградбата на гасоводот Северен тек 2 е целосно завршена“, соопшти руската компанија „Газпром”.

Претходно, беше објавено дека операторот на проектот ја завршил инсталацијата на последната цевка од Северен тек 2. Компанијата очекува гасоводот да го стави во функција до крајот на годината.

Според најавите на Газпром, годинава преку овој гасовод може да се испорачаат 5,6 милијарди кубни метри гас.

Газпром планира да започне со испорака на гас преку првиот крак на Северен поток 2 од 1 октомври, а преку двата краци до 1 декември.

Северен тек 2 се состои од два краци на гасовод со вкупен капацитет од 55 милијарди кубни метри годишно и се протега од брегот на Русија преку Балтичкото Море до Германија. Работите за изградба на гасоводот беа прекинати во декември 2019 година, откако швајцарската компанија Свис Олсис (Swiss Olsis) се откажа од поставување на цевки поради американската закана од санкции.

САД и Германија се спогодија за Северен тек 2

www.slobodenpecat.mk

Претходно

СДСМ: Институциите имаат стручност и капацитет да спроведат темелна и ефикасна истрага за пожарот во модуларната болница

Следно

Успех кој ќе и го смени животот: Влезе во финалето на УС Опен и наскоро ќе стане најбогата спортистка на светот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian