Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со израелскиот претседател Херцог

1 min read

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Државата Израел, Исак Херцог.

Претседателот Херцог, во негово лично име и во име на граѓаните на Државата Израел упати најдлабоко сочувство до семејствата на загинатите во пожарот во модуларната болница во Тетово и до граѓаните на Република Северна Македонија.

Воедно, во телефонскиот разговор израелскиот претседател упати честитки до претседателот Пендаровски и до граѓаните на Република Северна Македонија по повод 8 Септември, Денот на независноста, констатирајќи дека Северна Македонија од независноста до денес помина тежок пат.

Како две традиционално пријателски земји, Израел ќе продолжи да ги унапредува билатералните односи и да ја поддржува Република Северна Македонија, посочи претседателот Исак Херцог во телефонскиот разговор.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Очекувано: Николов и Начевски ќе ја делат правдата и на ЕП 2022

Следно

Зеленски: Војна со Русија е можна, но и најлоша опција

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian