СДСМ: Институциите имаат стручност и капацитет да спроведат темелна и ефикасна истрага за пожарот во модуларната болница

1 min read

Додека е државата во тага, ВМРО-ДПМНЕ сака да ја поткопа независната, непристрасна, објективна и ефикасна истрага за пожарот во модуларната болница во Тетово, која ќе даде одговори за се, велат од СДСМ.

– Предизборна политизација на трагедијата е очајнички обид на ВМРО-ДПМНЕ да покрие тоа што нема понуда и знае дека и следи пораз.

Нема да дозволиме лагите, некрофилноста на ВМРО-ДПМНЕ да влијаат врз истрагата. Институциите имаат стручност и капацитет да спроведат темелна и ефикасна истрага. Вклучувањето на странски експерти во откривањето на причините за пожарот е дополнителна потврда за непристрасност во постапката.

Јавноста навремено ќе биде запознаена со секоја запирка и точка од извештајот на истрагата и дејствијата кои се преземаат, никој нема да биде изземен од одговорност ако истрагата тоа го утврди, стои во нивното соопштение.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЕМА предупредува: Сојот „Ми” е причина за загриженост

Следно

Утрово заврши изградбата на Северен тек 2

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian