Радев најави распуштање на Народното собрание во следниве денови

1 min read

Претседателот на државата Румен Радев,  за време на расправата за кандидат за нов член на Централната изборна комисија на Бугарија од „Има таков народ“, соопшти дека распуштањето на Националното собрание е прашање на денови, пренесува БГНЕС.

Претседателот Раден уште не прецизира кога е можно такво случување. Според него, за да има фер, транспарентни и достапни избори, работата на ЦИК е од исклучителна важност.

Тој нагласи дека за ефективната работа на ЦИК е важна транспарентноста во нејзината работа. Изборите се столб на демократијата и од нив зависи да има демократски и легитимни институции, рече бугарскиот претседател Румен Радев.

Радев претходно ја одобри кандидатурата на Гергана Стојанова со која таа стана нов член на ЦИК од квотата на „Има таков народ”.

По состанокот со ЦИК, Радев ќе одлучи дали во Бугарија се можни претседателски и парламентарни избори во еден ден

www.slobodenpecat.mk

Претходно

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ Видеото со пожарот наводно од модуларната болница во Тетово е лажно

Следно

ЕМА предупредува: Сојот „Ми” е причина за загриженост

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian