Први во светот: Куба ги вакцинира двегодишните деца против ковид

2 mins read

Кубанската влада започна да ги вакцинира децата од две и повеќе години против коронавирусот, во обид да ги отворат училишта што е можно поскоро, објавија островските медиуми.

Други земји, исто така, најавија дека наскоро ќе започнат со вакцинација на децата, но се верува дека Куба е првата што им дава вакцини против ковид на волку мали деца. Докторите од Хавана месецов потврдија дека нивните вакцини се безбедни за децата, пренесува Си -Ен -Ен.

За време на пандемијата, училиштата главно не работеа и децата гледаа часови на телевизија, бидејќи домашниот интернет е реткост во оваа земја.

За време на пандемијата, Куба ги разви своите вакцини против корона, за кои нивните научници велат дека се безбедни и ефикасни. Владата, исто така, објави дека ќе побара одобрување од Светската здравствена организација за нејзините вакцини

Според кубанското Министерство за здравство, повеќе од четири милиони Кубанци се целосно вакцинирани. Владата не соопшти колку деца се вакцинирани досега, но рече дека кампањата за детска вакцинација започна оваа недела во провинцијата Сиенфуегос каде здравствениот систем е во криза поради недостаток на вакцини и наглиот скок на нови случаи на инфекција.

Кубанската влада, исто така, соопшти дека се надева дека ќе вакцинира повеќе од 90 проценти од 11,2 милиони жители, пред да ги отвори меѓународните граници во средината на ноември.

Првично, целта на владата била да се вакцинираат здравствените работници, постарите лица и најтешко погодените области. По зголемувањето на бројот на инфекции кај децата, кои најверојатно се резултат на делта сојот, владата објави дека приоритет сега ќе биде вакцинирањето на младите луѓе.

„Со скокот на позитивните случаи на ковид -19 кај децата, неопходно е да се заштитат семејствата, поради што ќе ги заштитиме нашите деца и адолесценти“, рече главниот епидемиолог д -р Франциско Дуран Гарсија.

Куба досега пријави 6.056 смртни случаи од коронавирус, но официјалните лица неодамна рекоа дека бројот може да биде поголем.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шеф на британската разузнавачка служба: Терористичката закана за Англија е вистинска и трајна

Следно

ВМРО-ДПМНЕ објави нови кандидати за градоначалници: Тимчо Муцунски кандидат за Аеродром, Оливер Зафировски за Карпош

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian