НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ Видеото со пожарот од модуларната болница во Тетово е лажно

1 min read

На социјалната мрежа ТикТок се појави видео од надзорна камера во ковид болница на кое се гледа како настанува експлозија од апарат по што се шири пожар. На видеото пишува „Молете се за Тетово“ и истото се шири на социјалните мрежи со цел да се прикаже наводно како настанал пожарот во Тетово.

@jumaziibrahimi

♬ original sound – 🧸♡

Доколку го погледнете убаво видеото ќе видите дека на камерата пишува „Прв кат“ (first floor) што веднаш отвора простор за сомнеж, бидејќи во модуларната болница во Тетово немаше катови. Видеото го пребаравме на Гугл и дојдовме до вест од септември 2020 година за пожар во ковид болница во Вадодара, западна Индија. Пожарот настанал откако настанал дефект кај вентилатор по што тој се запалил.

Ventilator bursts into flames on coronavirus ward as staff rush to save patients

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пациенти од Радовиш и Берово ја загубија битката со коронавирусот во штипската модуларна болница

Следно

Роналдо се врати на „Олд трафорд“ за да освојува трофеи: Годините не ми се проблем, јас не сум како другите…

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian