Игра на тронот: Како тројната криза ќе го обликува глобалниот идентитет на Кина

5 mins read

Начинот на кој Кина ќе се справи со проблемите во Авганистан, Мјанмар и Северна Кореја ќе биде различен од оној на Западот, што всушност ќе го моделира нејзиниот идентитет како глобална сила, пренесува Гардијан.

Прво беше Северна Кореја, потоа Мјанмар, а сега Авганистан. На прв поглед, се чини дека трите кризи немаат ништо заедничко. Но, за Пекинг, тие го поставуваат истото прашање: како да се справат со стратешки важните, но неуспешни држави на нивните граници и како одговорот на Кина ќе го дефинира нејзиниот идентитет како глобална сила.

Долги години, западните набљудувачи на ситуацијата во Кина бараа докази за тоа како растечката моќ ќе го изврши своето влијание на светската сцена преку Африка или преку односите со Соединетите држави. Според Винсент Ни, во интервју за Гардијан, сега, начинот на кој Кина им пристапува на овие три соседни земји може да даде појасна слика.

„Авганистан, Мјанмар и Северна Кореја се тестови за Кина како растечка суперсила, односно ќе покаже дали Пекинг, во моментот кога САД се повлече, може вешто да го пополни вакуумот“, рече Тант Минт-У, добро познат бурмански историчар и поранешен советник на претседателот.

„Го видовме западниот пристап кон овие земји, чии идеи се вртеа околу изборите, демократијата и човековите права, но што ќе прави Кина, која неволно го извезе својот развоен модел во изминатите децении, останува да видиме“, додаде тој.

Досега, пристапот на Кина беше претпазлив и конвенционален. Што се однесува до Авганистан, таа ја повика меѓународната заедница „активно да ги води“ талибанците. На Мјанмар и беше понудена помош за економски развој, откако во март го спречи Советот за безбедност на ОН да го осуди државниот удар. Што се однесува до Северна Кореја, во јули, по повод 60 -годишнината од потпишувањето на Договорот за пријателство, соработка и заемна помош, двете земји најавија дека ќе ја зајакнат соработката.

Кинеското влијание во овие три земји е многу различно по природа. За разлика од Авганистан, со кој Кина има мала граница, пограничните региони со Северна Кореја и Мјанмар имаат долга историја на интеракција.

“Во Мјанмар, главните интереси на Кина се да обезбедат одреден степен на стабилност и да се осигураат дека ниедна друга сила не е подобар пријател за оние што се на власт. Геополитичките амбиции на Пекинг да го направат Мјанмар мост до Индискиот Океан се секундарни по милениумското водство и решавање конфликти долж југозападната граница “, рече Тант Минт-У.

Јун Сун, која е програмска директорка за Кина во Стимсон центарот, се согласува со мислењето на Тант Минт-У. Според неа, главната грижа на Кина е безбедноста на нејзините граници, особено во светло на потенцијалната бегалска криза. На пример, смртоносниот конфликт во Коканг, Мјанмар, доведе до пристигнување на 30 илјади бегалци во Кина.

„Пекинг внимателно ќе го следи ова во наредните месеци, особено ако ситуацијата во овие земји почне да се влошува“, рече таа.

Во случајот со Авганистан, Пекинг се уште размислува колку активно треба да соработува со талибанскиот режим.

„Не очекувам Кина да воспостави дипломатски односи со талибанците. Барем не наскоро“, рече Жу Јонгбиао, директор на Авганистанскиот истражувачки центар на Универзитетот Ланжоу.

Критичарите веруваат дека Кина, како значајна сила, ќе има повеќе дипломатски дилеми со Авганистан во наредните месеци и години.

“Кина веќе е големо момче и луѓето очекуваат да ткае и да се однесува сериозно. Сакале или не, нејзината економска и политичка тежина природно ќе го отвори патот”, вели Рафело Пантучи, соработник на Факултетот за меѓународни студии С. Раџаратнам во Сингапур.

Јасно е дека прагматичната надворешна политика на Пекинг наскоро нема да се промени, и нивниот одговор на настаните во овие три пропаднати држави без сомнение ќе ги охрабри коментаторите во западните демократии да извлечат свои заклучоци за тоа како ќе се однесува Кина при воспоставување нов идентитет како неизбежен глобален играч.

Си Џинпинг: Конфронтацијата меѓу Кина и САД ќе го загрози целиот свет

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Д-р Нуредини: Ги испитуваме вработените, не смеело да има надворешни лица во ковид центарот

Следно

Одбраната во „Плацеви на Водно“ бара укинување на притворот за Камчев или замена со куќен притвор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian