Голем пожар над железничката станица „Рајко Жинзифов” во близина на Велес

1 min read

Се уште гори големиот шумски пожар над железничката станица „Рајко Жинзифов” во близина на Велес. Гори нискостеблеста дабова шума, трње, и трева.

Пожарот се шири на потегот кон селото С’лп, но засега, како што информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица Велес, нема опасност да се прошири во селото.

Екипа од ТППЕ Велес веднаш отишла на терен и се уште работат на гаснење на пожарот. Интервенираат осум пожарникари со две протвпожарни возила.

Од ТППЕ Велес за МИА посочија дека пожарот кај нив бил пријавен во 13 часот и 10 минути.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ботас на спринт трката во Монца ќе тргне од првото, а на главната трка од последното место

Следно

Бугарија: Лековите за ковид-19 ќе бидат бесплатни за пациентите кои се лекуваат дома

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian