ФОТО+ВИДЕО: Ова е најмачната работа во светот, луѓето носат цигли на глава од изгрејсонце до зајдисонце

1 min read

Работниците во Дака, Бангладеш вршат тешка физичка работа, тие носат печени цигли на глава цел ден и ја преминуваат реката преку штици за да ги подготват за извоз во градежните компании надвор од Дака. Ваквата работа ја вршат и мажите и жените, пренесува Телегана Тодеј.

Луѓето по цели денови носат цигли на своите глави во Дака/ Фото FOTO: ABC / MAVRIXPHOTO / PROFIMEDIA

Работниците на терен работат 7 дена во неделата и се платени 350 БДТ (3,69 евра) дневно.

Луѓето по цели денови носат цигли на своите глави во Дака/ Фото FOTO: ABC / MAVRIXPHOTO / PROFIMEDIA

Минималната плата во Бангладеш е 15 евра (1.500 БДТ), а просечната плата е 150 евра (15.100 БДТ), па би можело да се каже дека тоа не е толку лоша часовна стапка.

Луѓето по цели денови носат цигли на своите глави во Дака/ Фото FOTO: ABC / MAVRIXPHOTO / PROFIMEDIA

Сопствениците на фабриките за тули вработуваат помеѓу 100-200 работници и ги држат на работа од изгрејсонце до зајдисонце за време на сушите.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Спасените 12 пациенти немаат повреди од пожарот – еден починат меѓу ковид-болните во Тетово

Следно

Не е се идеално во Јунајтед, застој во преговорите со Бруно Фернандеш околу новиот договор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian