Директорот на тетовската болница поднесе оставка

2 mins read

Директорот на тетовската Клиничка болница, д-р Флорин Бесими, соопшти дека поднесува оставка, по завчерашната трагедија во која починаа 14 луѓе во модуларниот ковид-центар во болницата.

„Почитувани граѓани, почитувани тетовчани, дозволете ми во мое име и во име на сите вработени од Клиничката болница на Тетово да изразам уште еднаш сочувство до семејствата на загинатите во трагичниот настан што се случи во модуларната болница за Ковид-19 во Тетово.

Како доктор, кој цел мој професионален живот сум го посветил во лекување на моите сограѓани и како прв човек одговорен во Клиничката болницата во Тетово, со која раководам последниве години, чувствувам морална и етичка одговорност од страшниот настан во кој згаснаа човечки животи.

Почитувани, со голема тага за секоја жртва и за секој член на нивното семејство, Ве информирам дека, поради оваа морална одговорност која ја чуствувам, давам оставка од раководното место директор на Клиничката болница Тетово.

После овој трагичен и несреќен настан, оваа одлука е неминовна. Во исто време, се надевам дека ќе заврши што побрзо целосната истрага и ќе се утврдаат причините за пожарот во модуларната болница во Тетово за пациентите со Ковид -19.

Мојата оставка нема да ги утеши семејствата, но верувам дека ќе постави една морална линија, која сите како општество сме ја заборавиле.

Загубата на човечки живот во една ваква состојба е голема трагедија. Функцијата не е пред достоинството и човечноста.

На повредените им посакувам побрзо да закрепнат!

Јас, со целосна доверба целиот мој живот сум го посветил за здравјето на граѓаните и на нашето општество. Изразувам почит и сочувство кон моите тетовчани, и останувам во нивна постојана услуга.

Господ да го благослови моето Тетово и моите тетовчани!
Со длабоко сочуство и искреност, Фљорин Бесими“, напиша тој во соопштението за јавноста.

Д-р Бесими е брат на актуелниот министер за финансии, Фатмир Бесими.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Само што ја наследи „десетката“ на Меси, Ансу Фати може да ја напушти Барселона

Следно

Уште една оставка по трагедијата во Тетово: Економскиот директор Артан Етеми поднесе оставка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian