Трагедија во Египет, се срушила станбена зграда, најмалку тројца загинати

1 min read

Најмалку три лица загинале откако се срушила станбена зграда во град близу до Каиро, пренесува АП.

Спасувачите трагаат по преживеани во урнатините на четирикатната зграда во градот Шубра Ел-Кајма во провинцијата Калубија.

Зградата се урна доцна синоќа, а телата на тројцата адвокати кои работеле во компанијата во зградата биле пронајдени.

Засега не е познато што го предизвикало уривањето на зградата, а прелиминарната истрага покажала дека се работи за постара зграда.

Пропаѓањето на зградите не е невообичаено во Египет, каде што лошата градба е вообичаена во сиромашните урбани населби и руралните области.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ изрази сочувство до семејствата на жртвите од пожарот во Тетово и бара одговорност

Следно

Црвениот крст ќе им додели по 30 илјади денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian