Сочувство од Пахор и Вучиќ по трагедијата во Тетово

1 min read

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на граѓаните на Република Словенија изрази најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово и посака побрзо опоравување на повредените.

Во разговорот, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, претседателот Пахор изразил солидарност и истакнал дека Република Словенија е подготвена да понуди секаква помош доколку е потребна.

Помош по трагичниот настан во Тетово понудил и претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, изразувајќи сочувство за загубените животи.

Извор: МИА

Очевидец: Страшно беше, се слушаше пукање од внатре – го гаснев пожарот, други ги спасуваа луѓето

Пожарот настанал затоа што се обидувале да реанимираат девојче и пукнал штекер, сведочи тетовчанка за „Слободен печат“

ФОТО+ВИДЕО: Тетово сѐ уште мириса на чад, на местото на трагедијата засилено полициско обезбедување

Роднина успеал да спаси свој близок од пожарот во Тетово

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јапонија ја продолжува вонредната состојба до крајот на септември

Следно

МРТВ во „мрак“ додека гореше болницата во Тетово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian