Полска ја игнорира одлуката на ЕУ, Унгарија ја поддржи Варшава

3 mins read

Унгарија оцени дека европските институции се арогантни затоа што сакаат финансиски да ја казнат Полска за постапките на Дисциплинскиот совет, пренесува Радио Слободна Европа.

Унгарската министерка за правда Јудит Варга рече дека тоа не е прифатливо.

„Унгарската влада одлучи да донесе резолуција со која изразува поддршка за Полска и ги осудува злонамерните напади во Брисел“, објави таа на Фејсбук доцна во средата.

Варшава пред три недели објави дека Дисциплинскиот совет ќе се распушти како дел од пошироките судски реформи во наредните месеци.

Но, Комисијата рече дека сега одлучила да преземе акција, бидејќи советот врши притисок врз судиите и судските одлуки, со што се поткопува законодавството на ЕУ.

Варга рече дека игнорирањето на полското ветување е „скандалозен и арогантен“ чекор на Комисијата и „мешање во судскиот и законодавниот процес на суверената земја-членка на невиден начин“.

Унгарија и Полска одамна се сојузници и двете земји имаат бројни спорови со Брисел за клучни прашања како што се владеењето на правото, слободата на медиумите и правата на ЛГБТИ луѓето. Тие ветија заштита на нивните традиционални општества од западниот либерализам.

Европската комисија во вторникот побара од Судот на ЕУ да воведе финансиски санкции против Полска за непочитување на наредбата на Судот во врска со работата на Дисциплинскиот совет, нова институција во полското правосудство воведена како дел од сеопфатната судска реформа од владејачката коалиција.

Комисијата побара од Полска да ја исполни наредбата на Судот или во спротивно ќе бара финансиски санкции.

Комисијата во вторникот објави дека Полска не ги презела сите неопходни мерки за спроведување на наредбата на Судот на ЕУ, велејќи дека Дисциплинскиот совет продолжил да дејствува.

Затоа, Комисијата побара од Судот да и изрече парична казна на Полска за секој ден додека не се спроведат целосно мерките изречени по наредба на Судот.

„Судските системи низ Европската унија мора да бидат независни и фер. Правата на граѓаните на ЕУ мора да се гарантираат на ист начин, каде и да живеат во Европската унија “, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен.

Комисијата, исто така, испрати писмено писмено известување до Полска во вторникот, што е прв чекор во покренување постапка пред Судот на правдата на ЕУ, бидејќи не ги презел неопходните чекори за да се усогласи со одлуката на Судот на правдата на ЕУ дека дисциплинското право не е во согласност со правото на ЕУ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФФМ: Сите натпревари од Првата и Втората лига ќе се одиграат в недела

Следно

ДЗС: Во тек е надминување на помали технички предизвици, попишани повеќе од 200 000 граѓани за четири дена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian