Откриени фалсификувани ПЦР тестови на ГП Табановце и на аеродромот во Скопје

1 min read

Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север вчера откриле 11 фалсификувани негативни ПЦР тестови приложени од македонски државјани на ГП Табановце и ГП Меѓународен аеродром Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи.

При проверка на ПЦР тестови приложени од македонски државјани на Граничниот премин Табановце биле откриени девет фалсификувани негативни ПЦР тестови, додека на Граничниот премин Меѓународен аеродром Скопје биле откриени два фалсификувани тестови.

– Со сите 11 лица бил извршен разговор, при што појасниле дека тестовите ги набавиле од посредници за сума од 1000 до 2000 денари. По целосно документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени пријави по член 378 од Кривичниот законик – „фалсификување иправа” и по член 206 – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, се вели во соопштението од МВР. 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ДУИ изразува сочувство и апелира за целосно расветлување на случајот со пожарот во ковид-центарот во Тетово

Следно

У19 надежите без победа на меѓународниот турнир во Словенија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian