Грчките медиуми за пожарот во модуларната болница во Тетово: Трагедија во Северна Македонија

1 min read

„Трагедија во Северна Македонија: најмалку десет мртви во пожар во ковид-болница”, е најчестиот наслов во грчките медиуми за синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово, јави дописничката на МИА од Атина.

Медиумите во Грција, како електронските, така и телевизиите, рано утрово ја пренесуваат веста заедно со видеа и фотографии, коментирајќи дека станува збор за трагедија.

Паралелно, ги пренесуваат и објавените твитови како на премиерот Зоран Заев, така и на министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека веднаш заминале за Тетово.

Телевизијата „Скај” коментира дека пожарот во модуларната болница во Тетово избувна на денот кога земјата ја прославуваше 30-годишнина од независноста.

Грчката новинска агенција АНА-МПА пишува дека според министерот Филипче десет лица ги загубија животите и додава дека медиумите во Скопје објавуваат дека бројот на жртвите е поголем.

Онлајн изданието на весникот „Прото тема” посочува дека причините за експлозијата остануваат непознати, а петмина јавни обвинители вршат истрага за трагедијата.

Како што утрово објави МИА, Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот „Твитер” профил изрази сочувство до семејствата на загинатите и солидарност до народот и владата на Северна.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дали на САД им се заканува банкрот?

Следно

Откажани повеќе настани поради трагичниот настан во Тетово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian