Двајца новинари приведени и претепани бидејќи штителе жени во Кабул

1 min read

Двајца авганистански новинари, кои известувале за женските протести во Кабул, се приведени и брутално претепани од талибанските безбедносни сили, соопшти Хјуман рајтс воч.

Таки Дарјаби и Немат Накди од кабулскиот медиум Етилаат-е Роз беа приведени и нападнати.

Двајцата известувале за протестите на жените во главниот град на Авганистан, повикувајќи да се стави крај на кршењето на правата на жените и девојчињата од страна на талибанците.

Новинарите биле одведени во полициска станица и сместени во одделни ќелии, пред да бидат брутално удирани со кабли, објави Етилаат-е Роз.

Тие се ослободени вчера и хоспитализирани поради повреди на грбот и лицето.

Извор: МИА

ФОТО+ВИДЕО | Талибанците ослободиле приведени авганистански новинари откако ги тепале

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МОН почна со реформите, некои родители – со бојкот на наставата!

Следно

Српската полиција уапси поранешна црногорска министерка поради поседување на таблети

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian