Чартер летот со германските репрезентативци принудно слетал во Единбург

1 min read

Чартер летот на германската фудбалска репрезентација, при враќањето од Исланд, принудно слетал во Единбург, Шкотска, поради дефект на авионот.

– Ние сме добро. Во тек се безбедносни проверки. Безбедноста е на прво место – соопштија од германската фудбалска федерација.

Во еден момент, „Боинг 737“ нагло сврте десно и почна да се спушта, па пилотот побара итно слетување. Не е познато што предизвика принудно слетување.

Нема да се организира нов чартер лет од Единбург, но играчите и стручниот штаб ќе патуваат до нивните дестинации по редовни линии.

Инаку, германската репрезентација вчера го победи Исланд со 4:0 во квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2022 година во Катар.

Токму Германците се и во нашата квалификациска група „Ј“, моментно се првопласирани после шест кола со 15 бодови, Ерменија е второпласирана со 11, пред Романија (10), Македонија (9), Исланд (4) и Лихтенштајн (1).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во ковид-центарот во Тетово имало 26 пациенти, 14 загинаа, 12 се префрлени во тетовската болница

Следно

Трагедијата во Тетово го потресе регионот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian