Брнабиќ и српската Влада изразија сочуство до фамилииите и граѓаните на Северна Македонија

2 mins read

Во име на Владата на Република Србија и во мое лично име, упатувам најискрено сочувство до семејствата на жртвите и граѓаните на Северна Македонија, напиша српската премиерка Ана Брнабиќ на својот Твитер профил, јави дописникот на МИА од Белград.

– Со голема болка ја примивме веста за трагедијата што ја погоди вашата земја. Ова е многу тажен ден и граѓаните на Србија се со вас во овие тешки моменти, напиша Брнабиќ на Твитер.

Српскиот претседател Александар Вучиќ покрај телефонскиот разговор со премиерот Зоран Заев, во кој, како што сооппштија од неговиот кабинет изрази сочуство и понуди „секаква братска помош”, исто така, тој изрази сочувство и на својот Твитер профил до семејствата на жртвите во Тетово и на граѓаните на Северна Македонија.

– Бев крајно погоден од веста за пожарот во болницата во Тетово. Споделуваме голема болка со луѓето од Северна Македонија, подготвени да пружиме секаква братска помош. Во мое лично име и во име на граѓаните на Србија, изразувам сочувство до семејствата на жртвите и граѓаните на Северна Македонија, а на повреденети брзо се опоравување, напиша Вучиќ на Твитер.

Извор: МИА

ВИДЕО | Детали за пожарот во Тетово: Над 30 пожарникари со 7 возила интервенираат, извадени се починатите пациенти

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Сочувство од Советот на Европа за пожарот во Тетово

Следно

Потресно сведоштво на тетовчанка за „Слободен печат“: Низ прозорец татко ми и сестра ми последни излегоа живи од модуларната болница

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian