БРАКО: Згрозени сме од манипулациите, работите се реализирани по сите стандарди за безбедност и квалитет

3 mins read

БРАКО ДОО изразува најдлабоко сочувство за вчерашната трагедија во Тетово и ги отфрла како шпекулации информациите во некои медиуми дека има каква било поврзаност со несреќата во модуларната болница. Компанијата тврди дека оној дел од работите кои биле нејзина одговорност при изградбата, се реализирани согласно сите најсовремени стандарди за безбедност и квалитет. Воедно ги повикува истражните органи, побрзо да ги расчистат околностите кои доведоа до овој трагичен настан.

– Нашата компанија, која работи по највисоките стандарди за квалитет, е испорачувач на модуларни префабрикувани контејнери на споменатата модуларна болница. Во интерес на објективно информирање на јавноста, сакаме да потенцираме дека оној дел од работите кои беа наша одговорност при изградбата се реализирани согласно сите најсовремени стандарди за безбедност и квалитет. Пред техничкиот прием, сите позиции на работа кои беа наша обврска се тестирани и проверени, за што впрочем е доказ уредниот технички прием на објектот, кој е потоа предаден во употреба, а согласно ригорозните стандарди на Светската Банка како финансиер на проектот, а преку Проектната единица при Министерството за труд и социјална политика, наведува БРАКО.

Според компанијата, забелешките кои се појавиле при техничкиот прием и кои се спомнуваат од некои медиуми, биле во најголем дел од естетска природа и никако не можат да се поврзат со несреќата. Уредно биле отстранети во зададениот рок, пред пуштање на болницата во употреба.

– Повикуваме целокупната документација за техничкиот прием да биде објавена од страна на надлежните институции. Нашата компанија ги повикува сите истражни органи, што побрзо да ги расчистат сите околности околу овој трагичен настан, и да излезат со детали од истрагата. Компанијата стои на располагање за стручна помош, информации и соработка со сите надлежни институции, а со цел да се разјасни случајот во најкус можен рок, истакнува БРАКО.

Во соопштението се додава и дека компанијата е згрозена од манипулациите со овој случај.

– Апелираме и повикуваме, оваа трагедија и губитокот на човечки животи да не се користи како средство за дневно политички и лични препукувања. БРАКО е компанија која работи повеќе од 20 години и е доминантно извозно ориентирана за светксите пазари и извезува во 42 држави, меѓу кои Шведска, Велика Британија, Холандија, Белгија, САД итн. каде исто така се бараат и почитуваат највисоки стандарди. Најостро ги демантираме сите шпекулации чија единствена цел е оцрнување на нашата компанија, а не откривањето на вистинските причини за трагичниот настан. За сите нови сознанија или информации навремено ќе ја информираме јавноста, наведува БРАКО.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Советот за безбедност на бугарската Влада следната недела ќе ја анализира политика кон Северна Македонија

Следно

ФФМ: Сите натпревари од Првата и Втората лига ќе се одиграат в недела

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian