Заев најави брзо утврдување на причините за пожарот, изрази сочуство до семејствата на починатите

1 min read
 Премиерот Зоран Заев изрази сочувство до семејствата за починатите во пожарот што избувна во Ковид центарот во Тетово и им посака брзо оздравување на повредените.
Најави брзо утврдување на причините за пожарот за што, како што напиша на Фејсбук, веќе на терен работат правосудните органи.
– Огромна трагедија се случи во тетовскиот КОВИД-19 центар. Експлозија предизвикала пожар. Пожарот е изгаснат, но згаснаа и многу животи. Борбата за живот трае сѐ уште, a сите служби реагираа пожртвувано и спасуваат луѓе. Изразувам најдлабоко сочуство до семејствата и блиските на починатите и посакувам брзо закрепнување на повредените. Причините за пожарот ќе бидат утврдени, за што правосудните органи се веќе на терен. Ова е навистина трагичен настан и можам да ве уверам дека целиот државен врв е посветен на брзо разрешување на оваа ситуација. Во моментов трае кризниот штаб во Општина Тетово, напиша Заев на Фејсбук.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МЗ: Потврдени 10 жртви во пожарот во Тетово, бројката не е конечна

Следно

Јавното обвинителство врши увид на местото на пожарот во Тетово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian