Владата на Лукашенко може да го суспендира договорот со ЕУ

1 min read

Владата на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска соопшти дека би можела да го суспендира договорот со Европската унија за прифаќање бегалци.

Лукашенко поднесе до парламентот предлог-закон за суспендирање на договорот, со кој се обврзува Минск да ги прими мигрантите кои влегле во Европската унија преку Белорусија, но ги прекршиле нивните услови за влез или престој.

– Документот е подготвен како одговор на непријателските дејствија преземени од ЕУ и нејзините земји членки кон Белорусија, се наведува во соопштението на прес-службата на Лукашенко.

Земјите на Унијата го обвинија белорускиот претседател дека охрабрил стотици мигранти илегално да преминат во ЕУ преку Полска и Литванија како одмазда за санкциите на Западот воведени против Минск.

Белорусија ги обвини за таквата ситуација земјите од ЕУ, кои ги оставиле мигрантите на границата и ја принудија Полска да воведе вонредна состојба во два региона, првпат по падот на комунизмот.

Договорот за бегалци, потпишан на почетокот на минатата година пред изборите, беше предуслов за Белорусија да добие поедноставен визен режим за ЕУ.

Извор: МИА

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Почна официјалниот дел од церемонијата по повод јубилејот – 30 години независност

Следно

Пендаровски: Немаме резервна татковина, да направиме држава со која ќе се гордееме

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian